Menu

Tobiášovi jsme zaplatili rehabilitace

Tobiášovi je 9 let a žije v Lounech.

Když se Tobík narodil, měl překřížené dlouhé prsty na rukou, palec v dlani , vbočená chodidla a šelest na srdci. Následné genetické vyšetření v Motole diagnózu neurčilo, pouze popsalo odchylky. Až magnetická rezonance ve 4 měsících věku popsala neurovývojovou poruchu mozku - Dandy-Walkerův syndrom.

Dandy-Walkerův syndrom je vrozená malformace mozku zahrnující cerebellum, neboli česky mozeček (oblast v zadní části mozku, která ovládá pohyb) a tekutiny vyplňující prostory kolem něj. Klíčovým rysem tohoto syndromu je zvětšení čtvrté komory (malý kanál, který umožňuje tekutině volně proudit mezi horní a dolní oblastí mozku a míchy). Symptomy, které se často objevují v raném dětství, zahrnují pomalý vývoj motoriky a postupné zvětšování lebky, nebo také špatnou koordinaci pohybu a deformitu chodidel. 

Přes tohle všechno je Tobík obrovský bojovník, je zvídavý, má motivaci, která ho žene vpřed. Od mala musí Tobík nosit speciální ortézy, nyní je většinu času na vozíčku, který má nově od května tohoto roku.

Nadační fond Zkruhu uhradil Tobiáškovi 3 týdenní rehabilitace v Olomouci.

Foto: Tomáš Škoda

Sleduj nás na sítích