Menu

Amálce jsme přispěli na speciální ortoprotézu

Amálce jsou čtyři roky a spolu s mladším Matyášem jsou dvojčata. Po narození bylo Amálce diagnostikováno poměrné vzácné, avšak zrádné onemocnění – Osteogenesis imperfecta. Hovoříme o genetické kostní poruše, kdy se pacienti rodí s defektní pojivovou tkání. Základním projevem je vysoká křehkost kostí, jež vede k četným a hlavně opakovaným zlomeninám. 

U Amálky se již v prenatálním období objevila zlomenina stehenní kosti, pro kterou má jednu nožičku cca o 8 cm kratší. Do svých čtyř let Amálka prodělala 17 zlomenin. Aktuálně je po dvou operacích, při nichž jí byly do dlouhých kostí na nohou implantovány teleskopické hřeby.

Pro postupné zatěžování obou nohou je na zkrácenou nohu přesto zapotřebí speciální ortéza. Pro udržení optimálního stavu a dosažení maximální možné hybnosti však musí Amálka absolvovat častou rehabilitační péči. Nadační fond Zkruhu finančně podpořil možnost výroby speciální, na míru vyrobené ortoprotézy, díky níž se pomalu staví na vlastní nožičky.

V létě v Klimkovických lázních pod vedením fyzioterapeuta absolvovala základní neurorehabilitační program, který příznivě zapůsobil na její celkový stav. Pojišťovny takový pobyt hradí pouze 1x za rok, ale díky pomoci dárců Nadačního fondu Zkruhu je však možné program v průběhu zimy zopakovat.

Foto: Tomáš Škoda

Sleduj nás na sítích